Na stadionach Polski i Świata.
Blog > Komentarze do wpisu

Polska liga jest wyjątkowa

Kiedy w większości europejskich lig od dawna nic się nie dzieje i w najlepsze trwa sezon ogórkowy, u nas wciąż tabela tasuje się intensywnie, tempo zmian jest niebywale dynamiczne, napięcie sięga zenitu, a radość miesza się ze smutkiem. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie to, że sezon skończył się jakiś czas temu i wszystkie decyzje zapadają z dala od boiska.

Najbardziej zdezorientowani muszą się czuć kibice Piasta Gliwice, którzy obserwują jak ich klub porusza się I a II ligą niczym jojo. Po ostatnim meczu sezonu gliwiczanie radowali się z awansu do baraży, by kilka minut później dowiedzieć się, że w nich nie zagrają, bo… wywalczyli bezpośrednią promocję do ekstaklasy. Gdy już się z tego powodu nacieszyli i poczuli pierwszoligowcami pełną gębą, zostali z powrotem spieszeni do baraży. Nie na długo jednak – niebawem znów okazało się, że Piast w I lidze zagra bez dodatkowych meczów.

Przez chwilę, zamiast Piasta, w barażu miała grać też Arka Gdynia, ale nie będzie w skutek decyzji… wrocławskich radnych, którzy postawili veto w sprawie przejęcia Śląska przez Zbigniewa Drzymałę. Zrobili to niemal w ostatniej chwili, bo na dzień przed meczem Arki z Jagiellonią Białystok. Łatwo wyobrazić sobie, co stałoby się, gdyby głosowanie odbyło się kilkanaście godzin później – tuż przed meczem, albo już po jego rozegraniu.

Co więcej, baraży nie będzie wcale. Cieszyć się z pozostania w ekstraklasie może więc także przygotowująca się od trzech tygodni do dodatkowych gier Jagiellonia. Zawdzięcza to PZPN, którzy nie przyznał licencji na grę w I lidze Polonii Bytom. Jest to co prawda decyzja ostateczna, ale jak pokazuje wieloletnia praktyka w takich przypadkach, chyba jeszcze sporo może się zmienić i nie wykluczone, że Polonia do ligi jednak wróci.

Decyzja o nie przyznaniu licencji Polonii spowodowała również kilka zmian na zapleczu ekstraklasy. Widzew Łódź, mający od nowego sezonu grać w III lidze, zagra najpewniej na zapleczu ekstraklasy. W odwrotnym kierunku ma powędrować Tur Turek, który mimo że utrzymał się w II lidze, to jednak z niej spadł. Nie należy się jednak do tych werdyktów zanadto przywiązywać, ponieważ jeszcze naprawdę wszystko może się zdarzyć.

Przy okazji wyraźnie widać, jak bardzo kulawy jest system degradowania z ligi klubów, które nie spełniają warunków licencyjnych. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego drużyna, która nie dostała licencji na sezon 2008/2009, karana jest ostatnim miejscem w sezonie 2007/2008, czyli tym, którego postępowanie nie dotyczy. Gdyby przepisy były sformułowane inaczej, nie byłoby całego zamieszania z Widzewem i Turem.

Prawo gry w Pucharze UEFA wywalczyła Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, miał w nim grać Śląsk Wrocław, a wystąpi… Lech Poznań. Kolejorz stał się tym samym bodaj pierwszym klubem w Europie, który z Pucharu Intertoto przedostał się do Pucharu UEFA nie wychodząc na boisko. Opuszczone przez Lecha miejsce w Intertoto zajęła Cracovia, która zajęła w tabeli 7. miejsce. Ciekawe, czy jej piłkarze upomną się o premie za awans do europejskich pucharów?

Po przetasowaniach w czołówce najbardziej zestresowanym człowiekiem jest Zbigniew Drzymała – wciąż niepewny swojego miejsca we Wrocławiu, ale już pozbawiony szans gry w pucharach, jeśli zostałby ostatecznie w Grodzisku Wielkopolskim.

W I i II lidze (czy może raczej: w ekstraklasie i I lidze) grają łącznie 34 kluby. Kibicom, piłkarzom, trenerom i działaczom aż dziesięciu z nich po sezonie robiono (i robi się nadal) wodę z mózgów, wikłając je w potężne zamieszanie. Ten chaos potrwa jeszcze zapewne kilka tygodni i wiele wskazuje, że może się jeszcze sporo wydarzyć. Pozostaje mieć już tylko nadzieję, że w tym czasie nie zmieni się mistrz Polski…
sobota, 31 maja 2008, bartoszewsky

Polecane wpisy

  • Dżuma

    Przyjście Arnauda Djouma do Lecha wywołało niezrozumiały entuzjazm. Tuż po podpisaniu kontraktu nowego piłkarza nazwano dużym wzmocnieniem, a sam transfer uznan

  • Jeszcze rzęzi

    Maciej Gostomski jest przyzwoitym bramkarzem, ale nigdy nie przekonał, że ma umiejętności pozwalające myśleć o regularnej grze w dobrym klubie. W trakcie półtor

  • Żyro do czterech

    Legia została brutalnie sprowadzona na ziemię przez Ajax, ale i tak ma za sobą udany sezon w europejskich pucharach. Właśnie – udany. Należy doceniać jej

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/05/31 14:58:23
I pomyśleć, że niektórzy oburzają się, gdy na stadionie ktoś zaintonuje j**** PZPN. Może jest to wulgarne ale przecież tak naprawdę wszyscy myślą dokładnie to samo.
-
2008/05/31 15:13:44
- smutne ale prawdziwe.

Tym panom powinniśmy już dawno podziękować. I zamknąć ich w drewnianym pudełku, niech się poduszą. ;p
-
2008/05/31 15:43:17
idac tokiem rozumowania panow z pzpn, jezeli stadion wisly nie dostanie licencji przy przebudowie, a to jest pewnik, i stadion slaski bedzie zajecty przez piasta(pewne) i ruch, (wysoce pewne)cracovie,(realne) a stadion unii nie otrzyma murawy i wiekszej ilosci luxow w krotkim okresie, nie WISLA TRACI MISTRZOSTWO za ten sezon i zajmuje iostatnie miiejsce w tabeli. POLONIA zajela w sezonie 2007.2008 nalezne miejsce a handlowanie licencjami obecne dotyczy przyszlego sezonu, wiec to sa DWIE ODREBNE SPRAWY, licencje dotycza przyszlego sezonu, to sa jaja.
-
2008/05/31 18:11:36
Ten chaos potrwa jeszcze pewnie kilka/kilkanaście lat. Chyba, ze skombinujemy jakiegoś holendra z teamem do zarządu polskiego związku piłki stolikowej
-
2008/05/31 19:50:19
uuuuups Holendra :)
-
Gość: halfliner, *.e-wro.net.pl
2008/06/01 08:37:35
Teraz jest Roland Garros i kibiców prawdziwie męskich sportów soccer, za przeproszeniem, g.,..o obchodzi.
-
2008/06/01 10:31:04
Nooo... super. Wszędzie w Europie, gdzie gra się jesień wiosna mistrz już znany, znani też pucharowicze, spadkowicze i awansiarze. A u nas emocje buchają do końca. Nie zdziwiłbym się, gdyby ostateczne rozstrzygnięcia zapadły dopiero w okolicach lipca (dobrze, że nie Lipca)... To ci dopiero, nie? Niech się schowają wszystkie Serie A, La Ligi i inne Premierszypy. U nas to dopiero emocje do samego końca i jeszcze dłużej!

Ja w ogóle, aby wzmocnić ten, jakże pozytywny trend, proponuję iście nowatorskie rozwiązanie. Zobaczcie jaką popularnością cieszą się przedsięwzięcia typu Taniec z Gwiazdami. Postuluję zatem przeniesienie niektórych tamtejszych rozwiązań do (jeszcze) OE. Np. tak: po zakończeniu sezonu dzielimy ligę na pół i rozpisujemy konkurs audiotele. Chcesz, żeby mistrzem została Legia? Wyślij sms o treści "2" pod nr 666. Zespół, który uzbiera najwięcej głosów, zostaje MP. Kolejny gra w PUEFA itede. Chcesz, żeby spadła Odra? Wyślij sms o treści "12" pod nr 667. W ten sposób można by wyłonić trójkę spadkowiczów. Opcjonalnie najbardziej (czyli najmniej) popularny zespół z tej trójki mógłby od razu spaść do III (czy tam II, bez sensu) ligi, tak byłoby ciekawiej. Oczywiście każdy sms bierze udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (obiad z Michałem L. w Sheratonie?).
-
2008/06/01 10:31:37
@ Halfliner:

Co to jest "soccer"?
-
Gość: AndrzejKK, *.3s.pl
2008/06/01 10:46:34
Ładnie wycyckali Polonię, nie ma co. Dziwię się tylko Ekstraklasie SA i Canałowi+, że godzi się na takie przewałki.
-
Gość: XXL, *.eranet.pl
2008/06/01 11:00:59
Czy jest ktoś w tym kraju który zrobi porządek z tymi skandalistami z PZPN
-
2008/06/01 12:32:30
@Evilincarnate
Genialna scenka. :) I jak widać ponadczasowa - przecież nakręcono ją pewnie z 15 lat temu, a wygląda jakby nagrano ją z tydzień temu...

@Ectuspolonus
A tzw. teren też zaimportować z Holandii? A może Listkiewicza i ekpię wysłać tam w charakterze konia trojańskiego? ;)

@Albiceleste
Na takiej smsowej lidze można by się nieźle dorobić: kto wziąłby kasę? :)

W ogóle to czekam, aż jakaś bomba wybuchnie po rozegraniu, powiedzmy, 3 kolejek nowego sezonu i będzie trzeba zaczynać od nowa. Np. przywrócić Polonię do I ligi, Tura do II, Widzew do III, może jeszcze z jakichś względów szybko rozgrać baraż...

Zostawiając już całą sytuację z Polonią na boku, zastanawiam się, czy nie lepiej te licencje po prostu zlikwidować. Każda decyzja PZPN jest zła: kiedy przyznawane są wszystkim na lewo i prawo, wszyscy się śmieją, kpią i narzekają; kiedy ktoś licencji nie dostanie - skandal, szok, afera.
-
Gość: , *.ssnet.pl
2008/06/01 12:53:00
tych dziadków z PZPN powinno się wysłać na księżyc.Śląskie drużyny powinni utworzyć swoją ligę bez PZPN
-
2008/06/01 12:58:54
@ Bartoszewsky:

Jak to, kto wziąłby kasę? Pewnie Fryzjer, przyda mu się. Procesowanie się jest drogie;]

Z licencjami wg. mnie sprawa jest prosta. Albo są, albo ich nie ma. Należy zatem albo właśnie zupełnie sobie dać z nimi spokój, albo stosować je tak samo dla każdego. Nie może być tak, że ten sam klub w roku 2007 spełnia wymogi licencyjne, a już w 2008 nie, choć ani same wymogi, ani stan klubu nie uległy zmianie.
Generalnie zdaje mi się, że jakiś dostosowany do realiów zespół norm, jakie muszą spełniać kluby grające na szczeblu centralnym musi obowiązywać. Inaczej wracamy w dzikie lata dziewięćdziesiąte, koszmarne długi, stadiony-ruiny itepe. Ale - powtarzam - ten sam zestaw musi dotyczyć wszystkich klubów.
Zresztą, jak ktoś już nade mną stwierdził, niestety nie ma szans, aby ten bajzel został sprzątnięty przez najbliższe lata. I nie ma co powtarzać tych samych lamentacji. Dopóki PZPN będzie wyglądać tak, jak teraz, możemy się spodziewać każdej szopki.
-
2008/06/01 19:44:20
@ Bartoshewsky
Nie wiem, czy uda się nam zbudowac "żelbetonowego konia trojańskiego"? Tylko tu jawi sie pytanie, czy PZPn-owi bliżej do Azbestu, czy żelbetonu?