Na stadionach Polski i Świata.
Blog > Komentarze do wpisu

Po Rio. Wioślarstwo

Polscy wioślarze w ostatnich latach gwarantują olimpijskie medale – zdobywali je na wszystkich igrzyskach począwszy od Sydney. W Rio de Janeiro ich występ był najjaśniejszym punktem reprezentacji Polski. Nikt nie zawiódł, kolejne osady osiągały życiowe wyniki, a przy okazji obyło się bez organizacyjnych wpadek i kłótni.

W porównaniu z występem w Londynie nasze wioślarstwo dokonało znaczącego postępu. Cztery lata temu igrzyska kończyliśmy z jednym medalem, teraz z dwoma. Wtedy tylko dwie osady awansowały do finału A, teraz mieliśmy ich aż pięć.

Igrzyska w Rio pokazały, że wioślarstwo jest w stanie zapracować na sukces i może być jednym z fundamentów polskiej reprezentacji olimpijskiej. Oby tylko ten kurs został utrzymany do Tokio. 

Zawodnicy: 2004 – 23 (6 osad), 2008 – 22 (5 osad), 2012 – 26 (7 osad), 2016 – 26 (8 osad).
Medale: 2004 – 1 (złoto), 2008 – 2 (złoto i srebro), 2012 – 1 (brąz), 2016 – 2 (złoto i brąz).
Finały: 2004 – 4, 2008 – 4, 2012 – 2, 2016 – 5.
Punkty: 2004 – 20, 2008 – 22, 2012 – 12, 2016 – 30 (kobiety – 16, mężczyźni – 14).

Mateusz Biskup, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel: czwórka podwójna – 4/10
Ubiegłoroczne mistrzostwa świata zakończyli jako zwycięzcy finału B. W tym sezonie regularnie plasowali się na podium Pucharów Świata, choć nie zawsze zawody odbywały się w pełnej obsadzie. Na igrzyskach szybko zapewnili sobie awans do finału. Medal przegrali wyraźnie. Skończyło się tylko i aż na potwierdzeniu przynależności do ścisłej światowej czołówki.
Ocena: 4

Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski: dwójka podwójna wagi lekkiej – 6/20
Jeden z najbardziej wartościowych wyników w historii startów naszego duetu. Polacy ubiegłoroczne mistrzostwa świata zakończyli na siódmej pozycji, w tym roku nie kwalifikowali się do finałów w Pucharach Świata, a w słabiej obsadzonych mistrzostwach Europy zajęli czwarte miejsce. Szczyt formy przypadł zatem na igrzyska - i o to chodzi!
Ocena: 4

Natan Węgrzycki-Szymczyk: jedynka – 7/32
Kolejny bardzo obiecujący występ naszego skiffisty. W zeszłym roku zajął dziewiąte miejsce na mistrzostwach świata, teraz poprawił się o dwie pozycje. Liczymy na dalsze postępy. Węgrzycki-Szymczyk ma na nie czas, bo w jedynkach rządzą doświadczeni wioślarze. Polak był zdecydowanie najmłodszym półfinalistą igrzysk w Rio. Mistrz olimpijski Mahe Drysdale jest od niego o ponad szesnaście lat starszy.
Ocena: 4

Krystian Aranowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Robert Fuchs, Piotr Juszczak, Zbigniew Schodowski, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski, Daniel Trojanowski: ósemka ze sternikiem – 5/7
Polacy spokojnie awansowali do finału A, co nie jest przesadnie wielkim wyczynem, bo w półfinałach odpadała tylko jedna osada. Do walki o medal nasza ósemka się nie włączyła, ale też trudno było się tego spodziewać.
Ocena: 3

Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska: dwójka bez sternika  – 10/15
Najsłabszy występ z całej reprezentacji, ale i tak mały postęp w stosunku do wyniku z zeszłorocznych mistrzostw świata.
Ocena: 2,5

Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj: dwójka podwójna – 1/13
Czwarty złoty medal igrzysk olimpijskich dla polskiego wioślarstwa. Jechały na igrzyska jako faworytki do podium i zwyciężyły w w świetnym stylu. Ich występ był potwierdzeniem formy prezentowanej we wcześniejszych tegorocznych startach. Klasa!
Ocena: 6

Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak: dwójka podwójna wagi lekkiej – 7/20
Dobry występ w dramatycznych okolicznościach. Pierwotnie na igrzyskach miała wystartować Joanna Dorociak, ale kilka dni przed wylotem do Brazylii zdiagnozowano u niej zakrzepicę. W ostatniej chwili zastąpiła ją Martyna Mikołajczak. Zwycięstwo w olimpijskim finale B po tych perturbacjach jest najbardziej wartościowym wynikiem w historii startów tej osady.
Ocena: 4

Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald; czwórka podwójna – 3/7
Chyba najmniej doceniony polski medal podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Polki w tym sezonie wygrywały nawet zawody Pucharu Świata. Szkoda, że nie powtórzyły tego na igrzyskach, ale brązowy medal i tak jest świadectwem ich klasy.
Ocena: 5

czwartek, 25 sierpnia 2016, bartoszewsky

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: